Reklama

IMPREZA Michała Szpaka pod domem Kaczyńskiego? Dołączyły do niego TŁUMY

02/11/2020 06:50

Już od ponad tygodnia setki tysięcy Polaków wychodzą na ulicę, aby zaprotestować przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Tym razem do protestujących dołączył Michał Szpak, który wraz z kilkoma innymi artystami przygotował performance pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W spontanicznej imprezie wzięły udział tłumy widzów!

Zaledwie kilka dni temu Jarosław Kaczyński w związku z licznymi protestami nagrał oświadczenie. W trakcie wystąpienia namawiał między innymi do obrony kościołów katolickich i przekazał, że "ten atak ma zniszczyć Polskę".

(...) ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego tak, jak dotąd go żeśmy postrzegali - ostrzegł.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości swoją wypowiedzią jedynie zaognił sytuację. W ubiegły piątek odbyła się ogromna demonstracja w Warszawie, w której uczestniczyło 100 tysięcy osób. Przed domem prezesa do protestów dochodzi niemal codziennie. Są one blokowane przez policję, ale artyści znaleźli sposób, aby do dotrzeć do wicepremiera ze swoim przekazem. W sobotę wieczorem, podczas Halloween, zorganizowano koncert, w trakcie którego recytowane były "Dziady" Adama Mickiewicza. W taki sposób organizatorzy zapraszali na wydarzenie:

Reklama

(...) zapraszamy na DZIADY Mickiewicza na warszawski Żoliborz. Z inicjatywy mieszkańców ulicy Mickiewicza powstał performans oparty na tekście polskiego wieszcza. Duchy z drugiej części DZIADÓW wracają̨, żeby dostać to, czego zabrakło im za życia. I niektóre to dostają̨. Inne zamiast dostać to, czego chcą̨, dostają̨ to, czym same szczodrze obdarowywały innych i czego wcale nie chciałyby doświadczyć́na własnej skórze. Karma is bitchy - podano w zaproszeniu na imprezę.

W performance'ie udział wziął Michał Szpak, a także Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Maria Sadowska i Ralph Kaminski. Wydarzenie odbyło się w dwóch mieszkaniach. Na parapetach umieszczono duże głośniki, a kiedy w oknie zaczął śpiewać Michał Szpak - z miejsca porwał tłumy, które zaczęły skandować. Performance streamowany był na InstaStory Michała, a wydarzenie zakończyło się około godziny 20. 

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nosowska zakpiła z Kaczyńskiego, czyli największe hity protestów | Robert Patoleta

To jednak nie wszystko. Michał Szpak jeszcze w inny, muzyczny sposób wsparł strajk. Wraz z muzykiem Pawłem Swiernalisem nagrał utwór dedykowany kobietom, w którym zaśpiewał:

Siostry

Widzę jak gnębią was kościelne łotry

Bracia

Nie wierzę, że Wam ten syf nie przeszkadza

Matko

Ty mnie uczyłaś, by walczyć o Polskę

Ojcze

Pozwalasz wilkom, by zżarły twe owce

Dzisiaj ulice pełne silnych kobiet

Idziemy obok

Idziemy obok

Reklama

Kościół i władza dziś nam nie po drodze

Weźmiemy obie

Weźmiemy obie

W ten sposób artyści w niebanalny sposób okazali swój sprzeciw wobec obecnej sytuacji w kraju. Od 22 października w protestach bierze udział wielu polskich celebrytów, aktorów czy muzyków, jak na przykład Julia Wróblewska, która została pobita podczas marszu. Część artystów buntuje się w sposób znany z dawnych czasów - tworząc tematyczne piosenki ku pokrzepieniu serc i w ten sposób kształtując nastroje społeczne.

Jesteśmy ciekawi, czy Jarosław Kaczyński usłyszał dedykowane mu "Dziady".

Reklama

fot. Instagram/michal_szpakofficial

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości